≡ Menu

Organizacja czasu i pracy – kurs Zen To Done

Organizacja pracy w Oriflame

Kurs ZTD jest przeznaczony dla tych osób, które chcą uporządkować swoje życie i poważnie myślą o realizacji własnych zamierzeń. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, znajdziesz w tym kursie szereg cennych, gotowych do zastosowania pomysłów i wskazówek.

Zen To Done (ZTD) to prosty i skuteczny system, który pomoże ci rozwinąć nawyki umożliwiające:

 • zapanowanie nad projektami i zadaniami do wykonania;
 • ustalenie prostego i logicznego harmonogramu dnia;
 • utrzymywanie porządku na biurku i w skrzynce odbiorczej systemu poczty elektronicznej;
 • skupienie się na tym, co powinieneś w danej chwili robić.

To duże wymagania, jak na tak krótki kurs. I rzeczywiście – ten kurs nie załatwi wszystkiego sam – to ty jesteś głównym aktorem w tym przedstawieniu. To ty musisz chcieć zmienić swoje nawyki, a pomogą ci w tym kolejne lekcje, które omawiają skuteczne narzędzia służące osiągnięciu zamierzonego celu.

Zmiana nawyków jest możliwa. Wykorzystując opisane w kursie ZTD techniki twórca systemu Leo Babauta zmienił wiele w swoim życiu:

 • rzucił palenie,
 • zaczął biegać,
 • zaczął się lepiej odżywiać,
 • ukończył maraton,
 • podwoił swoje przychody i
 • ustabilizował sytuację finansową,
 • został weganinem,
 • spłacił długi,
 • ukończył zawody triatlonowe,
 • zrzucił 10 zbędnych kilogramów,
 • założył popularny blog, żeby wymienić tylko kilka z jego dokonań.

A więc – TAK – zmiana nawyków jest bez wątpienia możliwa, jeśli tylko zaczniesz od małych kroków, znajdziesz odpowiednią motywację i skupisz się na celu.

System ZTD pozwolił swojemu twórcy stać się bardziej zorganizowanym i produktywnym człowiekiem. Kilka lat temu jego biurko było zawalone stosami papierów, a rzeczy do zrobienia spisywał na wielu listach, które natychmiast gubił. Czuł się przytłoczony liczbą wiszących nad nim spraw oraz chaosem i złożonością dnia codziennego. Skrzynka odbiorcza poczty elektronicznej była cały czas przepełniona – tak, jak i poczta głosowa w automatycznej sekretarce. Stos otrzymanej korespondencji nie był w stanie samodzielnie utrzymywać pionu. Co chwilę dawały o sobie znać zapomniane kiedyś sprawy, potęgując uczucie osaczenia i zagubienia.

Tak dłużej być nie mogło. Leo zaczął zmieniać swoje nawyki – krok po kroku, jeden po drugim. Dziś może pochwalić się pustymi skrzynkami spraw przychodzących, a jego codzienna lista rzeczy do zrobienia zawiera tylko trzy najważniejsze sprawy. Jest pewien, że dzisiaj wszystkie je załatwi. Potrafi skupić się nad swoją pracą i unikać niepożądanych chwil rozproszenia. Wszystko, co istotne zapisuje w jednym, wygodnym miejscu, żeby nie miało szansy zniknąć, jak dawniej, w czarnej dziurze.

Jego życie stało się zrównoważone, proste i skupione. Bez wysiłku potrafi osiągnąć znacznie więcej niż kiedyś – zarówno w pracy zawodowej (z której po pewnym czasie mógł zrezygnować), jak i w ramach redagowania swojego bloga, publikowania własnych tekstów w sześciu innych blogach i realizacji zamierzeń osobistych. Jednocześnie dysponuje odpowiednią ilością czasu dla swojej rodziny. Stał się szczęśliwszym i produktywniejszym człowiekiem, a wszystko to dzięki kilku prostym zmianom nawyków.

Ty też możesz tego dokonać. Leo nie jest żadnym supermenem – po prostu podjął wyzwanie ulepszenia siebie i swojego życia poprzez zmianę nawyków – krok po kroku, jeden po drugim.

W kolejnych rozdziałach dowiesz się, jak zabrać się do tej przemiany. Pamiętaj, że nie musisz koniecznie wdrażać wszystkich elementów ZTD – nikt cię nie będzie z tego rozliczał. Każdy z nas ma nieco inny styl pracy. W tym właśnie przejawia się piękno ZTD – możesz wybrać tylko te elementy, które przyniosą ci największe korzyści.

Postaraj się jak najwięcej skorzystać z tego darmowego, wakacyjnego kursu ZTD. Proces zmiany własnych nawyków to ekscytująca podróż i warto znaleźć w niej radość i satysfakcję. Powodzenia!

Niniejszy kurs stanowi polską adaptację elektronicznej książki Leo Babauty Zen To Done: The Ultimate Simple Productivity System, której treść została umieszczona przez autora w domenie publicznej. Autorem adaptacji i tłumaczenia na język polski jest testeq, prowadzący bloga BIZNES BEZ STRESU.

2009-06-29 Wakacyjny kurs ZTD
2009-07-02 ZTD – [00] Wstęp
2009-07-06 ZTD – [01] Dlaczego ZTD?
2009-07-09 ZTD – [02] Czym jest ZTD?
2009-07-13 ZTD – [03] Mini ZTD – dla niecierpliwych
[04] Wyrabianie 10 nawyków
[05] Nawyk 1: Gromadzenie
[06] Nawyk 2: Przetwarzanie
[07] Nawyk 3: Planowanie
[08] Nawyk 4: Działanie
[09] Nawyk 5: Prosty i godny zaufania system
[10] Nawyk 6: Porządkowanie
[11] Nawyk 7: Przeglądanie
[12] Nawyk 8: Upraszczanie
[13] Nawyk 9: Ustalanie procedur
[14] Nawyk 10: Znajdowanie swojej pasji
[15] Jeden dzień z ZTD
[16] Odpowiedzi na pytania
[17] Informacje dodatkowe

 

0 comments… add one

Leave a Comment