≡ Menu

Serwis szkoleniowy dla konsultantów Oriflame

oraz innych firm kosmetycznych: Avon, Mariza, Mary Kay, FM

Wyrabianie 10 nawyków – ZTD [04]

Zmiana nawyków – strategia

Kluczowym elementem ZTD jest systematyczne i stopniowe kształtowanie 10 nawyków. Problemy, które pojawiają się w przypadku innych metodologii zwiększających efektywność działania, wynikają najczęściej z konieczności dokonania jednoczesnej zmiany wielu nawyków.

Adepci tych metodologii z entuzjazmem ruszają do dzieła starając się zmienić swoje życie w mgnieniu oka i… zniechęceni zaliczają porażkę. Próbują jeszcze raz i spotyka ich kolejne niepowodzenie. Podobne zjawisko można zaobserwować w dziedzinie diet i ćwiczeń fizycznych – niestosowanie skutecznych metod zmiany nawyków prowadzi do zniechęcenia i rezygnacji.

Zmiana nawyków to poważne przedsięwzięcie, którego nie należy lekceważyć. Do sukcesu potrzeba dużo energii, skupienia i motywacji, a jest to trudne, gdy atak przebiega na szerokim froncie. W związku z tym ZTD zaleca ogniskowanie uwagi na każdym nawyku oddzielnie i stosowanie sprawdzonych metod ich kształtowania. Dopiero po ujarzmieniu jednego należy chwytać następnego byka za rogi.Nikt nie twierdzi, że takie podejście jest łatwe – przecież chciałoby się od razu przemeblować swoje życie i jak najszybciej cieszyć się rezultatami tych zmian. To takie ekscytujące! Niestety, doświadczenie uczy, że terapia wstrząsowa w większości przypadków nie przynosi oczekiwanych efektów. Natomiast skupianie przez pewien okres swojej energii na jednej zmianie pozwala osiągnąć trwały i dający olbrzymią satysfakcję sukces.

Systematyczna praca nad nie więcej niż jednym nawykiem wymaga pewnej cierpliwości,  jednak, z drugiej strony, zwiększa szanse jego przyswojenia i pozwala uniknąć uczucia przytłoczenia. Stopniowe, a nie gwałtowne wdrażanie nawyków charakteryzujących osoby skuteczne i zorganizowane przynosi efekty, których trwałość liczona jest w latach, a nie w tygodniach.

Jeśli masz podstawy sądzić, że niektóre z nawyków ZTD są już elementem twojego życia i znasz metody kształtowania nowych nawyków, możesz spróbować wdrażać więcej niż jedną zmianę w tym samym czasie. Ale nigdy nie więcej niż 2-3 naraz, ponieważ prawdopodobieństwo sukcesu jest odwrotnie proporcjonalne do liczby srok, które usiłujesz złapać za ogon. Jeśli jesteś niezły w gromadzeniu informacji możesz połączyć doskonalenie tego nawyku z wyrabianiem nowego nawyku przetwarzania zawartości skrzynek spraw przychodzących. Tak, czy inaczej działaj stopniowo, dostosowując tempo zmian do swoich możliwości.

W jakiej kolejności należy kształtować nawyki ZTD? Najlepiej zrobić to zgodnie z porządkiem przyjętym w ramach niniejszego kursu, jednak nie ma takiego obowiązku. Można przyjąć dowolną kolejność – od przodu, od tyłu, prosto lub zygzakiem. Warto jednak przy tym pamiętać, że najlepiej jest zacząć od tych nawyków, które mogą przynieść największą pozytywną zmianę w twoim życiu.

Stare przysłowie mówi: „Nie od razu Kraków zbudowano.” Nie oczekuj więc, że w jednej chwili przemienisz się z niezdyscyplinowanej, niezorganizowanej, odwlekającej wszystko i nieskutecznej ofiary losu (Leo Babauta twierdzi, że był właśnie kimś takim) w zorganizowanego i skutecznego człowieka czynu. Daj sobie trochę czasu na tę metamorfozę, a nie obejrzysz się, jak po kilku miesiącach będziesz już zupełnie kimś innym.

Metodologia zmiany nawyków

Oto lista ośmiu skutecznych metod umożliwiających zmianę starych i wyrabianie nowych nawyków:

  1. Zobowiązanie. Oficjalnie zobowiąż się do zmiany nawyku. Jak najszerzej upublicznij to zobowiązanie – napisz o tym w swoim blogu, na forum, powiedz swojej rodzinie i przyjaciołom, wysyłaj codzienne informacje o swoich postępach. Im większa, pozytywna presja zewnętrzna – tym lepiej.
  2. Praktyka. Zmiana nawyku to umiejętność i jak każda umiejętność wymaga praktyki. Podejmij 30-dniowe wyzwanie i codziennie, przez 30 dni postępuj zgodnie z wymogami nowego nawyku. Pamiętaj, że: „Trening czyni mistrza.” Jeśli coś stanie ci na drodze nie poddawaj się – usuń przeszkodę i kontynuuj praktykę.
  3. Motywacja. Znajdź jak najwięcej powodów, dla których zmiana nawyku ma głęboki sens. Zapisz je i wracaj do nich w chwilach zwątpienia. Zastosuj jeden z 20 sposobów na motywację.
  4. Śledzenie. Zapisuj swoje postępy. Być może wydaje ci się to trudne, jednak znacznie zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu. Połóż notatnik na swoim stoliku nocnym i każdego dnia notuj, jak ci poszło. Śledzenie postępów znakomicie motywuje do wytrwania, a przeglądanie wcześniej poczynionych zapisków działa jak najlepsze lekarstwo poprawiające nastrój.
  5. Wsparcie. Dołącz do internetowej grupy wsparcia lub zmieniaj nawyki razem z przyjacielem. Z kimkolwiek, kto chciałby dzielić z tobą ten wysiłek i cieszyć się sukcesami.
  6. Nagrody. Nagradzaj się często za wytrwałość – przez pierwsze trzy dni codziennie, potem na koniec każdego tygodnia, a największą nagrodę przyznaj sobie po zwycięskim zakończeniu 30-dniowego wyzwania.
  7. Skupienie. Utrzymanie pełnego skupienia na wyrabianym nawyku przez 30 dni jest kluczem do sukcesu. Z tego powodu trudno jednocześnie kształtować wiele nawyków – twoja uwaga wówczas rozprasza się. Znajdź sposoby przywracania i wzmacniania swojego skupienia. Mogą to być plakaty i tabliczki rozmieszczone w domu i w pracy, przypomnienia w kalendarzu i automatycznie przesyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej, odpowiedni obrazek na pulpicie i wygaszacz ekranu itp. Każda metoda jest dobra, jeśli służy utrzymaniu laserowego skupienia uwagi.
  8. Pozytywne nastawienie. Prawdopodobnie jest to najistotniejszy czynnik. Jeśli powiesz sobie, że dasz radę, to tak będzie. Wdeptuj w ziemię wszelkie oznaki zwątpienia i negatywne myśli – zastępuj je takimi, które cię motywują. Kto jak kto, ale ty z pewnością potrafisz to zrobić!
0 comments… add one

Leave a Comment